Co oznacza backup (kopia zapasowa)?
Backup czyli Kopia zapasowa odnosi się do procesu tworzenia kopii danych lub plików danych w celu wykorzystania w przypadku utraty lub zniszczenia oryginalnych danych lub plików danych. Po drugie, kopia zapasowa może odnosić się do tworzenia kopii w celach historycznych, takich jak badania longitudinalne, statystyki lub zapisy historyczne lub w celu spełnienia wymagań polityki przechowywania danych. Wiele aplikacji, zwłaszcza w środowisku Windows, tworzy pliki kopii zapasowych przy użyciu rozszerzenia pliku .BAK.
Techoteka wyjaśnia backup
Nie wszystkie systemy kopii zapasowych lub aplikacje kopii zapasowych są w stanie całkowicie przywrócić system komputerowy lub inne złożone konfiguracje systemu, takie jak serwer bazy danych, klaster komputerowy lub serwery Active Directory. Zarządzanie procesem tworzenia kopii zapasowej wymaga organizacji i jest skomplikowanym procesem. Niestrukturalna kopia zapasowa może po prostu składać się ze stosu dyskietek, płyt CD lub DVD. Jednak oczywiste jest, że bezpieczeństwo i łatwość odzyskiwania danych są poważnie zagrożone.
Pełne i przyrostowe kopie zapasowe: zaczynają się od utworzenia kopii zapasowej wszystkich danych. Następnie tworzone są kopie zapasowe tylko nowych lub zmodyfikowanych danych lub plików danych, znacznie mniejszego segmentu wszystkich danych. Przywrócenie całego systemu do stanu danych w określonym punkcie w czasie wymagałoby ostatniej pełnej kopii zapasowej systemu oraz wszystkich przyrostowych kopii zapasowych wykonanych do tego momentu.
Kopia zapasowa różnicowa: kopiuje wszystkie dane i pliki danych, które zostały zmienione od ostatniej pełnej kopii zapasowej. Jednak nie ma atrybutu archiwum ani rekordu, co oznacza, że nie ma zapisu, kiedy wykonano kopię zapasową ani w jaki sposób dane zostały zmienione.
Pełna kopia zapasowa systemu: umożliwia przywrócenie systemu komputerowego w takim stanie, w jakim był w danym momencie w czasie, w tym systemu operacyjnego, wszystkich aplikacji i wszystkich danych. Tworzy kompletny obraz komputera, a następnie użytkownik może odtworzyć wszelkie zmiany danych po tym punkcie w czasie, być może z przyrostową kopią zapasową.
Niezmienna kopia zapasowa: ten typ kopii zapasowej ma mechanizm jednokrotnego zapisu, wielokrotnego użytku (WORM), który nie pozwala nikomu — nawet administratorom pamięci masowej — nadpisywać ani usuwać danych. Niezmienne kopie zapasowe stają się coraz bardziej popularne w miarę wzrostu liczby ataków ransomware i ransomware-as-a-service (RaaS).
3-2-1 Kopia zapasowa: Administratorzy przechowują trzy kopie każdej kopii zapasowej (3), używają co najmniej dwóch różnych nośników pamięci masowej (2) i przechowują co najmniej jedną z kopii zapasowych poza siedzibą firmy (1).