FileZilla to darmowa, otwartoźródłowa aplikacja protokołu FTP (File Transfer Protocol) służąca do przesyłania plików między komputerem lokalnym a serwerem FTP przez Internet. Jest często używana przez twórców stron internetowych i administratorów do przesyłania, usuwania i zarządzania plikami stron internetowych – w tym obrazami i innymi zasobami.
Czym jest FileZilla?
Na przykład strony internetowe zaprojektowane na komputerze użytkownika można przesłać na serwer WWW lub do usługi hostingowej za pomocą FileZilli. Służy ona również do wprowadzania zmian w plikach i katalogach na serwerze lub przesyłania dużych plików przekraczających limity rozmiaru podczas korzystania z poczty e-mail lub pamięci masowej w chmurze.
Obecnie standardowy protokół FTP jest zazwyczaj używany do anonimowego przesyłania plików (tj. udostępniania plików publicznie dowolnym osobom) i zapewnia niezaszyfrowany transfer plików. Ważną cechą klienta FileZilla jest obsługa bezpiecznych protokołów przesyłania plików, w tym FTP Secure (FTPS) i SSH File Transfer Protocol (SFTP), w celu szyfrowania danych podczas przesyłania.
FileZilla jest dostępna na warunkach licencji GNU General Public License (GPL) i może być swobodnie używana przez każdego, w tym podmioty korporacyjne. Obsługuje platformy Windows, Linux i macOS. Dodatkowo FileZilla oferuje również narzędzie serwera FTP FileZilla, ale zazwyczaj termin „FileZilla” odnosi się wyłącznie do klienta FTP.

Jak działa FileZilla
FileZilla nawiązuje połączenie między komputerem a serwerem, umożliwiając dwukierunkowy transfer danych przez Internet.
Aby korzystać z FileZilli, należy ją najpierw pobrać, zainstalować i skonfigurować przed przesyłaniem plików. Użytkownicy podają nazwę domeny lub adres IP, wybierają protokół pliku, typ szyfrowania oraz wprowadzają nazwę użytkownika i hasło, aby nawiązać połączenie ze zdalnym serwerem.
Po nawiązaniu połączenia FileZilla wyświetli dwa panele: lewy panel pokazuje pliki lokalne, a prawy panel pokazuje serwer. Użytkownicy mogą łatwo przeciągać i upuszczać pliki z lewego panelu do odpowiedniego katalogu po prawej stronie, aby przesłać pliki na serwer – lub odwrotnie, aby pobrać pliki.
Do czego służy FileZilla?
Często zadawane pytanie dotyczące FileZilli: co to jest? Mówiąc najprościej, FileZilla to oprogramowanie służące do przesyłania plików między komputerem lokalnym a zdalnym hostem. Nawet niektóre z najlepszych kreatorów stron internetowych oferują wsparcie techniczne w postaci usług FTP oprócz narzędzia do zarządzania hostingiem.
FileZilla służy również do:
- Migracji stron internetowych.
- Zarządzania katalogami i plikami na serwerze (tj. zmiany nazw, usuwania, przenoszenia lub modyfikacji uprawnień).
- Przenoszenia dużych plików przekraczających limity poczty e-mail lub pamięci masowej w chmurze.
Tworzenia kopii zapasowych plików.
Funkcje FileZilli
Funkcje FileZilli obejmują:
- Obsługę przeciągania i upuszczania
- Obsługę HTTP/1.1, SOCKS5 i FTP-Proxy
- Obsługę IPv6
- Kreatora konfiguracji sieci
- Zdalną edycję plików
- Działa na systemach Windows, Linux, *BSD, MacOS i innych
- Obsługuje FTP, FTP przez SSL/TLS (FTPS) i protokół przesyłania plików SSH
- Obsługuje wznawianie i przesyłanie dużych plików >4 GB
- Interfejs użytkownika z zakładkami
FileZilla Pro obsługuje połączenia i transfery plików dla wielu usług przechowywania danych w chmurze, w tym Google Drive, Amazon S3, OneDrive, Dropbox, WebDAV, Microsoft Azure, Rackspace Cloud i innych.
Podsumowanie
FileZilla to darmowy, open source’owy klient FTP służący do przesyłania plików między komputerami lokalnymi a serwerami zdalnymi za pośrednictwem Internetu. Aplikacja oferuje dwupanelowy interfejs, który ułatwia przeciąganie i upuszczanie plików.
FileZilla służy do przesyłania i pobierania plików, migracji stron internetowych, zarządzania plikami oraz tworzenia kopii zapasowych i przywracania plików. Funkcje premium, w tym obsługa protokołów przechowywania danych w chmurze, są dostępne w FileZilla Pro.
Jak w przypadku każdego klienta FTP, ważne jest, aby upewnić się, że ustawienia połączenia są poprawnie skonfigurowane, wybrać bezpieczne protokoły, takie jak SFTP i FTPS, do szyfrowania danych podczas przesyłania, oraz regularnie aktualizować oprogramowanie, aby korzystać z poprawek bezpieczeństwa.