Efekt ELIZY to skłonność ludzi do przypisywania programom komputerowym, zwłaszcza tym zaprojektowanym w celu naśladowania ludzkiej konwersacji, ludzkiego rozumienia i emocji.
Techoteka wyjaśnia czym jest efekt ELIZY
Termin ten pochodzi od ELIZA, wczesnego programu komputerowego do przetwarzania języka naturalnego, stworzonego przez Josepha Weizenbauma w Laboratorium Sztucznej Inteligencji MIT w połowie lat 60. XX wieku.
ELIZA była jednym z pierwszych przykładów technologii „czatterbotów”, które były bliskie zdania testu Turinga – czyli oszukiwania użytkowników, którzy myśleli, że odpowiedź tekstowa została wysłana przez człowieka, a nie komputer. Wiele czatbotów działa poprzez pobieranie fraz użytkownika i powtarzanie ich w formach, które wyglądają na inteligentne. W przypadku ELIZA Weizenbaum wykorzystał koncepcję „psychoterapeuty Rogera”, aby zapewnić odpowiedzi tekstowe: na przykład, na zapytanie użytkownika „Moja matka mnie nienawidzi”, program może zwrócić: „Dlaczego uważasz, że twoja matka cię nienawidzi?”.
Wyniki tych programów mogą wydawać się zaskakująco inteligentne i były szczególnie imponujące w czasach, gdy ludzie po raz pierwszy konstruowali systemy AI.
Efekt ELIZY może być przydatny w budowaniu pozorowanych systemów AI, ale może również wprowadzać użytkowników w błąd lub dezorientować ich. Pomysł ten może być przydatny w ocenie nowoczesnych systemów AI, takich jak Siri, Cortana i Alexa.