Co oznacza Darknet?
Darknet odnosi się do sieci, które nie są indeksowane przez wyszukiwarki takie jak Google, Yahoo czy Bing. Są to sieci, które są dostępne tylko dla wybranej grupy osób, a nie dla ogółu społeczeństwa internetowego, i dostępne tylko za pośrednictwem autoryzacji, określonego oprogramowania i konfiguracji.
Obejmuje to nieszkodliwe miejsca, takie jak bazy danych akademickich i witryny korporacyjne, a także te o bardziej podejrzanych tematach, takie jak czarny rynek, społeczności fetyszystów oraz hakowanie i piractwo.
Techoteka wyjaśnia czym jest Darknet
Darknet to ukryta część internetu, do której dostęp można uzyskać tylko za pomocą specjalistycznego oprogramowania, konfiguracji i specjalnych autoryzacji, i często wykorzystuje niestandardowe protokoły komunikacyjne, aby celowo uniemożliwić dostęp do niej przez internet.
Termin ten został pierwotnie ukuty w latach 70. XX wieku w odniesieniu do sieci komputerowych, które zostały odizolowane od ARPANET ze względu na oczywiste względy bezpieczeństwa. Te darknety mogły odbierać komunikację z ARPANET, ale były niedostępne i niewidoczne na listach sieciowych i ignorowały pingi i inne regularne zapytania.
Termin ten zyskał powszechną akceptację po opublikowaniu w 2002 r. artykułu „Darknet i przyszłość dystrybucji treści”. W tym artykule czterech pracowników Microsoftu (Biddle, England, Peinado i Willman) argumentowało, że obecność darknetu jest główną przeszkodą w rozwoju praktycznych technologii DRM ze względu na perspektywę nieuniknionego naruszenia praw autorskich.
W kulturze popularnej znaczenie darknetu stało się synonimem darknetu, tej części Internetu, której normalnie nie można odwiedzić za pomocą zwykłych przeglądarek internetowych; wymaga specjalnych przeglądarek, takich jak TOR (The Onion Router), Freenet lub I2P. Witryny tutaj nie są indeksowane przez wyszukiwarki, ponieważ po prostu nie są dla nich dostępne. Na przykład bazy danych akademickich są dostępne tylko dla wykładowców i studentów, a sieci korporacyjne są dostępne tylko dla pracowników. Sieci peer-to-peer i samodzielnie hostowane witryny internetowe są również częścią darknetu. Trudno jest śledzić użytkowników w darknecie, dlatego stał się on ostoją wolności słowa i ekspresji, szczególnie w krajach, w których internet jest ściśle kontrolowany i blokowany.
Użytkownicy tego darknetu są naprawdę anonimowi, a to właśnie ta anonimowość przyciągnęła do niego element przestępczy. Tutaj mogą swobodnie prowadzić swoją działalność i wyrażać siebie bez obawy przed reperkusjami. Stał się on ostoją przestępców sprzedających narkotyki i broń, handlujących ludźmi i dokonujących oszustw.