Chipset to grupa współzależnych układów scalonych na płycie głównej lub układów scalonych, które kontrolują przepływ danych i instrukcji między jednostką centralną (CPU) lub mikroprocesorem a urządzeniami zewnętrznymi. Chipset steruje magistralami zewnętrznymi, pamięcią podręczną i niektórymi urządzeniami peryferyjnymi. Procesor nie jest w stanie funkcjonować bez perfekcyjnego taktowania chipsetu.
Chipset obejmuje układ/funkcjonalność płytki drukowanej i mechanizmy obwodów. Wśród jego odmian znajdują się mikroprocesory i chipsety kart modemowych. Ponadto procesor ma kilka różnych chipsetów, które różnią się w zależności od architektury.
Techoteka wyjaśnia czym jest chipset
Chipset jest specjalnie zaprojektowany dla płyty głównej. Chipset i płyta główna muszą być kompatybilne z procesorem, aby zapobiec przełączeniu awaryjnemu systemu. Większość sterowników chipsetu jest aktualizowana i instalowana ręcznie.
Chipset składa się z dwóch sekcji – mostka południowego i mostka północnego – z określonymi zestawami funkcji, które komunikują się między procesorem a urządzeniami zewnętrznymi.
Mostek południowy, który nie jest bezpośrednio podłączony do procesora, jest również znany jako koncentrator kontrolera wejścia/wyjścia. Mostek południowy obsługuje wolniejsze połączenia płyty głównej, w tym urządzenia wejścia/wyjścia (I/O) i urządzenia peryferyjne komputera, takie jak gniazda rozszerzeń i dyski twarde.
Mostek północny łączy mostek południowy z procesorem i jest powszechnie znany jako koncentrator kontrolera pamięci. Mostek północny obsługuje szybsze interakcje komputera i kontroluje komunikację między procesorem, pamięcią RAM, pamięcią ROM, podstawowym systemem wejścia/wyjścia (BIOS), portem AGP (Accessed Graphics Port) i układem mostka południowego. Mostek północny łączy sygnały I/O bezpośrednio z procesorem. Procesor wykorzystuje częstotliwość mostka północnego jako punkt odniesienia do określania swojej częstotliwości roboczej.
Chipset i sterowniki urządzeń są kompatybilne po zainstalowaniu systemu operacyjnego. Jednak sterowniki urządzeń z czasem stają się nieaktualne z powodu kolejnych instalacji sprzętu i oprogramowania. Nieaktualne lub niekompatybilne sterowniki urządzeń powodują problemy ze zgodnością, brak funkcji i gorszą wydajność urządzenia.