Co oznacza biotechnologia?
Biotechnologia to każde zastosowanie technologiczne, które wykorzystuje systemy biologiczne, organizmy żywe i ich składniki do tworzenia produktów i innych systemów technologicznych w celu poprawy kondycji ludzkiej. Postęp ten może przybrać formę zwiększonej produkcji żywności, przełomów w medycynie lub poprawy zdrowia w wyniku nowej wiedzy i produktów. Termin ten jest oczywistym połączeniem słowa bio (życie) i technologii.
Techoteka wyjaśnia biotechnologię
Biotechnologia to duże pojęcie i obejmuje wiele branż, ale ze wspólnym naciskiem na wykorzystanie organizmów żywych w celu osiągnięcia dowolnego celu, jaki może mieć jej gałąź. Ma na celu opracowanie technologii i procedur modyfikacji organizmów żywych w celu dostosowania ich do celów człowieka, a przykłady sięgają najwcześniejszych przodków człowieka, którzy odkryli udomowienie zwierząt, uprawę roślin i ich udoskonalenie w oparciu o sztuczną selekcję i hybrydyzację.
Największymi obszarami biotechnologii są rolnictwo oraz nauki farmaceutyczne i medyczne. Przez całą historię rolnictwa rolnicy zmieniali genetykę swoich zwierząt i upraw, aby uzyskać bardziej obfite zbiory i stworzyć bardziej wytrzymałe odmiany, które mogą przetrwać w różnych klimatach. Fermentacja różnych produktów spożywczych, takich jak piwo i wino, pikle i ser, jest również jedną z najwcześniejszych form biotechnologii. Ze względu na fascynację drobnoustrojami, takimi jak drożdże, w różnych procesach przygotowywania żywności, takich jak warzenie piwa i zakwaszanie chleba, doprowadziło to do pracy Louisa Pasteura w 1857 r., obdarowując ludzkość lepszym zrozumieniem życia drobnoustrojów i fermentacji, a także rozwojem antybiotyków.
Niektóre gałęzie biotechnologii:
- Zielona biotechnologia – ta gałąź zajmuje się procesami rolniczymi, takimi jak tworzenie nowych odmian roślin lub upraw o większych plonach i odporności na szkodniki lub określone warunki pogodowe.
- Niebieska biotechnologia – ta gałąź zajmuje się zastosowaniami morskimi i wodnymi.
- Czerwona biotechnologia – ta gałąź zajmuje się procesami medycznymi i zdrowotnymi, takimi jak produkcja antybiotyków i inżynieria genetyczna leków poprzez manipulację genetyczną. Biała biotechnologia – Ta gałąź jest również znana jako biotechnologia przemysłowa, w której biotechnologia jest stosowana do projektowania lub zlecania organizmom produkcji określonych substancji chemicznych, które mogą być wykorzystywane w celach przemysłowych, takich jak bezpieczne dla środowiska środki czyszczące lub takie, które mogą rozkładać i neutralizować niebezpieczne substancje chemiczne i zanieczyszczenia.
- Bioinformatyka – ta gałąź zajmuje sięrozwiązywaniem problemów biologicznych za pomocą technik obliczeniowych, szybkąorganizacją dużych ilości danych biologicznych i tworzeniem analiz dladanych. Chodzi o konceptualizację biologii w kategoriach cząsteczek, a następnie próbęzrozumienia i uporządkowania informacji na dużą skalę.