Kognitywistyka to w istocie nauka o myśleniu. Jest to dość szeroki termin określający naturę i funkcjonalność mózgu. Eksperci opracowali jednak bardziej szczegółowe modele opisujące, czym jest kognitywistyka – na przykład, opisując ją jako połączenie psychologii, filozofii, lingwistyki, antropologii, neuronauki i, co nie mniej ważne, sztucznej inteligencji.
Techoteka wyjaśnia czym jest kognitywistyka
Z uwagi na jej szeroki zakres, kognitywistykę można podzielić na wiele różnych poddziedzin, takich jak psychologia i filozofia. Obrazowanie mózgu może stanowić projekt kognitywistyczny, podobnie jak projekt badawczy skupiający się na opartych na dowodach trendach behawioralnych. Projekty dotyczące przetwarzania języka mogą również zawierać podstawowy komponent kognitywistyki.
Jedna z największych ostatnich zmian w sposobie, w jaki ludzie wykorzystują kognitywistykę, wiąże się z technologią – przed początkiem XXI wieku kognitywistyka była postrzegana głównie jako dziedzina akademicka związana z biologią człowieka. Teraz, wraz z przełomowym rozwojem sztucznej inteligencji, wszystko to uległo zmianie. Obecnie projekt kognitywistyczny równie często wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak sieci, do symulacji biologicznych funkcji poznawczych. To dynamicznie zmienia dziedzinę kognitywistyki, a także niektóre jej poddziedziny, takie jak neuronauka – na przykład, podczas gdy neuronauka badała ludzki mózg wyłącznie w oparciu o badania biologiczne i modelowanie danych, nowe projekty neuronauki mogą teraz koncentrować się na poznawaniu ludzkiego mózgu poprzez badanie również sztucznej inteligencji.
Zasadniczo kognitywistyka rozkwitła i rozwinęła się wraz z ewolucją sztucznej inteligencji. Stała się ona splątana i powiązana z badaniami nad technologią.